dzieci

dzieci
zabawa

niedziela, 2 listopada 2014

KARTY EMOCJE - wyd.Harmonia







"W pudełku znajdują się dwa zestawy kart ze zdjęciami ludzi, którzy okazują różne emocje, na przykład: radość, zadowolenie, spokój, gniew, strach, zaskoczenie, wstyd, smutek. W jednym zestawie okazywane na zdjęciach emocje zostały uchwycone w konkretnej sytuacji (np. podczas kłótni, tuż przed bolesnym zastrzykiem, w czasie radosnej zabawy czy w obliczu utraty bliskiej osoby). Emocje na zdjęciach z drugiego zestawu można z kolei odczytać tylko na podstawie wyrazu i mimiki twarzy. Na odwrotach wszystkich kart znajdują się emotikony, które w symboliczny sposób określają ukazane uczucia."

Zestaw zawiera 96 kart dwustronnych. CENA ok. 22-25 zł
Wydawnictwo Harmonia   http://harmonia.edu.pl/pl/c/%E2%80%A2-emocje/135
Dla: psychologów, pedagogów, wychowawców, logopedów, psychoterapeutów.


Karty "EMOCJE" są pomocą, której dosyć regularnie używam w pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi w różnym wieku. Używam ich od ok 2 lat, z jednym dzieckiem przeciętnie 1-3 razy, Karty nie zniszczyły się, są dobrej jakości, pudełko plastikowe sprawdza się całkiem fajnie. Używałam ich w pracy grupowej z przedszkolakami-bardzo fajnie wyszły zajęcia z sześciolatkami w trakcie których każdy losował jedną z kart i opisywał co widzi-jaką emocję przeżywa osoba na zdjęciu, był to dobry wstęp do dalszych ćwiczeń. Używam też kart z przedstawionymi sytuacjami do opowiadania historii, dzieci czasami łączą sobie różne karty i tworzą ciekawe opowieści. Ulubioną kartą 90 % dzieci jest starsza Pani, która w złości wywija patelnią ;) Dzieci ruchliwe, mające problem z zachowaniem często wybierają karty ze złością, dla  kilku dzieci z domów dziecka ważną była ta z rodziną na wycieczce... Tak więc karty mogą pomóc w odkrywaniu potrzeb, które z różnych przyczyn nie są zaspokojone. Ostatnio jedna z moich małych pacjentek opowiedziała mi o tym jak trudno odnaleźć się jej w klasie i o tym jak bardzo czuje się opuszczona przez wszystkich, dokładnie tak jak chłopiec z karty, którą wybrała. Potem była przyjacielem chłopca i wspólnie zastanawiałyśmy się jak można mu pomóc w znalezieniu przyjaciół :)

... Można też prosić dzieci by posegregowały emocje: złość na jedną kupkę, smutek na drugą itp. Karty pokazują wiele różnych sytuacji ,w których ludzie przeżywają podobne emocje. Myślę, choć nie próbowałam, że mogłyby się przydać do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Na odwrocie kart są śmieszne emotikonki- przydatne do odpowiedzi na pytanie : Jak się dzisiaj czujesz? Jak się czuje mama gdy Ty....? Jak się czujesz gdy Pani w przedszkolu...? i tak dalej w zależności od sytuacji i potrzeb.

Przypomniało mi się jeszcze jedno fajne ćwiczenie: czytamy krótką bajkę, dajemy dzieciom po np 5 kart z emocjami i prosimy by w trakcie czytania bajki wybrały te karty, które obrazuję emocje bohaterów- świetny trening słuchania ze zrozumieniem ! :) Mogą to być proste emocje takie jak smutek czy złość ale  część " buziek" czy  też zdjęć prezentuje furię, rozczarowanie, nudę, zaskoczenie i wiele innych stanów emocjonalnych.  Karty mogą służyć w rozwijaniu mowy i słownictwa.


Minusem dla mnie jest brak dołączonej instrukcji, możliwości użycia kart. Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły na pracę kartami emocji to zachęcam do podzielenia się nimi tutaj. ZAPRASZAM !






OCENA KART: 3,5/5 pkt





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz