dzieci

dzieci
zabawa

sobota, 1 listopada 2014

GÓRA UCZUĆ - TERAPEUTYCZNA GRA PLANSZOWA możliwości i zastosowania kart "Bagaż doświadczeń"




Trudno jest mi zacząć pisanie bloga od innego produktu, niż od gry planszowej GÓRA UCZUĆ której jestem autorką  i wydawcą równocześnie.

GÓRA UCZUĆ powstała, gdyż mało jest TAKICH gier na rynku polskim... właśnie TAKICH, CZYLI JAKICH?
Terapeutycznych - pozwalających dziecku i terapeucie, psychologowi czy rodzicowi rozszerzyć wiedzę na temat przeżywanych przez małego człowieka emocji, smutków, radości. Służą temu karty "BAGAŻ DOŚWIADCZEŃ" czyli klasyczne zdania niedokończone - stara, sprawdzona metoda w nowej interakcyjnej odsłonie. Zdania niedokończone jest to zdecydowanie  "najtrudniejsza" część gry, najgłębsza, czasami kłopotliwa, ale także dostarczająca cennych informacji.  Poprzez użycie kart dowiadujemy się przede wszystkim  o tym:

  • Czy dziecko potrafi dokończyć zdania? (przeciętny 6 latek potrafi)
  • Jak rozumie i z czym kojarzy poszczególne emocje?
  • Czy z którymś ze zdań dziecko miało szczególny problem?
  • Kto i co jest dla danego dziecka ważne?

"Ważne jest podkreślenie tego by była to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy a także tego, że wszystkie odpowiedzi są ważne i ciekawe!
Jeżeli chcemy by gra miała wartość diagnostyczną możemy zapisywać odpowiedzi. Można także wykorzystać karty „ Bagaż doświadczeń” do zajęć indywidualnych i terapii. Jeżeli dziecko ma trudności w odpowiedzi na kolejne pytania, należy je zachęcić. Można także odwołać się do swoich doświadczeń np. Ja boję się burzy a Ty? Jednak pytania pomocnicze zadajemy tylko wtedy, gdy dziecko ma duże trudności z dokończeniem zdania. Warto mieć też przygotowany blok i kredki, wtedy można zaproponować dziecku by zamiast mówić namalowało coś, co zobrazuje to co myśli i czuje. Jednak taki wariant, jest możliwy wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią ilością czasu"                  (
Góra Uczuć, instrukcja- wskazówki dla prowadzącego)

W jaki inny sposób można wykorzystać karty  "Bagaż doświadczeń" ?

- można wybrać kilka pytań np. dotyczących złości i rozpocząć w ten sposób rozmowę z dzieckiem. Jest to ciekawy początek lub zakończenie zajęć. Więcej na temat ciekawych ćwiczeń i książek które pomagają w rozmowie o złości w kolejnych wpisach :)

- można namalować uczucia lub odpowiedź na wylosowane pytanie, także grupowo.

- jak już każde dziecko namaluje  odpowiedź na pytanie np.  Boję się... ciekawym pomysłem jest odgadywanie, która praca jest czyja. Starsze dzieci mogę napisać odpowiedzi na małych karteczkach.Uczy to przy okazji dzieci, że inni także odczuwają różne emocje i w różny sposób sobie z nimi radzą.

- można także odgrywać scenki związane z  wylosowanym zdaniem, można szukać rozwiązań, można, można, można..... ;) możliwości są nieograniczone!


Zapraszam do podsuwania kolejnych pomysłów!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz