dzieci

dzieci
zabawa

poniedziałek, 17 listopada 2014

Zabawki terapeutyczne z drewna

Witam po krótkiej przerwie ;)
Dziś chciałam przedstawić wszystkim bardzooo ładne i ciekawe produkty firmy PILCH . Firma pochodzi z moich rodzinnych stron więc tym bardziej jestem zadowolona, że mogę się podzielić opinią o ich produktach tutaj.


Asortyment jest dosyć szeroki i ciekawy. Począwszy od różnych gier z drewna  np. Memory "Nasze Emocje" czy "Bezpieczny Przedszkolak", artykułów logopedycznych w tym "słynnej"  Dmuchajki, klocków dotykowych, do piaskownic.
Osobiście najbardziej spodobały mi się piaskownice do terapii w piaskownicy, są pieknie wykonane i mają fajne szklane dno, co poszerza zakres w jakim mogą być używane. Taka piaskownica sprawdzi się zarówno w szkole do ćwiczeń motoryki małej  jak i w gabinecie psychoterapii. Na stronie można też zakupić różnorakie akcesoria - grabki, packi itp.  Cena 232 zł za małą piaskownice ponad 450 za dużą. Tańszą alternatywą mogą być kolorowe tacki  (25zł).
To co może powstrzymywać od zakupów to  wysokie ceny, ale należy też uwzględnić to, że artykuły są wysokiej jakości, drewnianie, pięknie wykonane i z pewnością będą służyły na lata.

niedziela, 2 listopada 2014

KARTY EMOCJE - wyd.Harmonia







"W pudełku znajdują się dwa zestawy kart ze zdjęciami ludzi, którzy okazują różne emocje, na przykład: radość, zadowolenie, spokój, gniew, strach, zaskoczenie, wstyd, smutek. W jednym zestawie okazywane na zdjęciach emocje zostały uchwycone w konkretnej sytuacji (np. podczas kłótni, tuż przed bolesnym zastrzykiem, w czasie radosnej zabawy czy w obliczu utraty bliskiej osoby). Emocje na zdjęciach z drugiego zestawu można z kolei odczytać tylko na podstawie wyrazu i mimiki twarzy. Na odwrotach wszystkich kart znajdują się emotikony, które w symboliczny sposób określają ukazane uczucia."

Zestaw zawiera 96 kart dwustronnych. CENA ok. 22-25 zł
Wydawnictwo Harmonia   http://harmonia.edu.pl/pl/c/%E2%80%A2-emocje/135
Dla: psychologów, pedagogów, wychowawców, logopedów, psychoterapeutów.


Karty "EMOCJE" są pomocą, której dosyć regularnie używam w pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi w różnym wieku. Używam ich od ok 2 lat, z jednym dzieckiem przeciętnie 1-3 razy, Karty nie zniszczyły się, są dobrej jakości, pudełko plastikowe sprawdza się całkiem fajnie. Używałam ich w pracy grupowej z przedszkolakami-bardzo fajnie wyszły zajęcia z sześciolatkami w trakcie których każdy losował jedną z kart i opisywał co widzi-jaką emocję przeżywa osoba na zdjęciu, był to dobry wstęp do dalszych ćwiczeń. Używam też kart z przedstawionymi sytuacjami do opowiadania historii, dzieci czasami łączą sobie różne karty i tworzą ciekawe opowieści. Ulubioną kartą 90 % dzieci jest starsza Pani, która w złości wywija patelnią ;) Dzieci ruchliwe, mające problem z zachowaniem często wybierają karty ze złością, dla  kilku dzieci z domów dziecka ważną była ta z rodziną na wycieczce... Tak więc karty mogą pomóc w odkrywaniu potrzeb, które z różnych przyczyn nie są zaspokojone. Ostatnio jedna z moich małych pacjentek opowiedziała mi o tym jak trudno odnaleźć się jej w klasie i o tym jak bardzo czuje się opuszczona przez wszystkich, dokładnie tak jak chłopiec z karty, którą wybrała. Potem była przyjacielem chłopca i wspólnie zastanawiałyśmy się jak można mu pomóc w znalezieniu przyjaciół :)

... Można też prosić dzieci by posegregowały emocje: złość na jedną kupkę, smutek na drugą itp. Karty pokazują wiele różnych sytuacji ,w których ludzie przeżywają podobne emocje. Myślę, choć nie próbowałam, że mogłyby się przydać do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Na odwrocie kart są śmieszne emotikonki- przydatne do odpowiedzi na pytanie : Jak się dzisiaj czujesz? Jak się czuje mama gdy Ty....? Jak się czujesz gdy Pani w przedszkolu...? i tak dalej w zależności od sytuacji i potrzeb.

Przypomniało mi się jeszcze jedno fajne ćwiczenie: czytamy krótką bajkę, dajemy dzieciom po np 5 kart z emocjami i prosimy by w trakcie czytania bajki wybrały te karty, które obrazuję emocje bohaterów- świetny trening słuchania ze zrozumieniem ! :) Mogą to być proste emocje takie jak smutek czy złość ale  część " buziek" czy  też zdjęć prezentuje furię, rozczarowanie, nudę, zaskoczenie i wiele innych stanów emocjonalnych.  Karty mogą służyć w rozwijaniu mowy i słownictwa.


Minusem dla mnie jest brak dołączonej instrukcji, możliwości użycia kart. Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły na pracę kartami emocji to zachęcam do podzielenia się nimi tutaj. ZAPRASZAM !






OCENA KART: 3,5/5 pkt





sobota, 1 listopada 2014

GÓRA UCZUĆ - TERAPEUTYCZNA GRA PLANSZOWA możliwości i zastosowania kart "Bagaż doświadczeń"




Trudno jest mi zacząć pisanie bloga od innego produktu, niż od gry planszowej GÓRA UCZUĆ której jestem autorką  i wydawcą równocześnie.

GÓRA UCZUĆ powstała, gdyż mało jest TAKICH gier na rynku polskim... właśnie TAKICH, CZYLI JAKICH?
Terapeutycznych - pozwalających dziecku i terapeucie, psychologowi czy rodzicowi rozszerzyć wiedzę na temat przeżywanych przez małego człowieka emocji, smutków, radości. Służą temu karty "BAGAŻ DOŚWIADCZEŃ" czyli klasyczne zdania niedokończone - stara, sprawdzona metoda w nowej interakcyjnej odsłonie. Zdania niedokończone jest to zdecydowanie  "najtrudniejsza" część gry, najgłębsza, czasami kłopotliwa, ale także dostarczająca cennych informacji.  Poprzez użycie kart dowiadujemy się przede wszystkim  o tym:

  • Czy dziecko potrafi dokończyć zdania? (przeciętny 6 latek potrafi)
  • Jak rozumie i z czym kojarzy poszczególne emocje?
  • Czy z którymś ze zdań dziecko miało szczególny problem?
  • Kto i co jest dla danego dziecka ważne?

"Ważne jest podkreślenie tego by była to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy a także tego, że wszystkie odpowiedzi są ważne i ciekawe!
Jeżeli chcemy by gra miała wartość diagnostyczną możemy zapisywać odpowiedzi. Można także wykorzystać karty „ Bagaż doświadczeń” do zajęć indywidualnych i terapii. Jeżeli dziecko ma trudności w odpowiedzi na kolejne pytania, należy je zachęcić. Można także odwołać się do swoich doświadczeń np. Ja boję się burzy a Ty? Jednak pytania pomocnicze zadajemy tylko wtedy, gdy dziecko ma duże trudności z dokończeniem zdania. Warto mieć też przygotowany blok i kredki, wtedy można zaproponować dziecku by zamiast mówić namalowało coś, co zobrazuje to co myśli i czuje. Jednak taki wariant, jest możliwy wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią ilością czasu"                  (
Góra Uczuć, instrukcja- wskazówki dla prowadzącego)

W jaki inny sposób można wykorzystać karty  "Bagaż doświadczeń" ?

- można wybrać kilka pytań np. dotyczących złości i rozpocząć w ten sposób rozmowę z dzieckiem. Jest to ciekawy początek lub zakończenie zajęć. Więcej na temat ciekawych ćwiczeń i książek które pomagają w rozmowie o złości w kolejnych wpisach :)

- można namalować uczucia lub odpowiedź na wylosowane pytanie, także grupowo.

- jak już każde dziecko namaluje  odpowiedź na pytanie np.  Boję się... ciekawym pomysłem jest odgadywanie, która praca jest czyja. Starsze dzieci mogę napisać odpowiedzi na małych karteczkach.Uczy to przy okazji dzieci, że inni także odczuwają różne emocje i w różny sposób sobie z nimi radzą.

- można także odgrywać scenki związane z  wylosowanym zdaniem, można szukać rozwiązań, można, można, można..... ;) możliwości są nieograniczone!


Zapraszam do podsuwania kolejnych pomysłów!


WSTĘP- czyli dla kogo i dlaczego ten blog powstał?




Rynek pomocy terapeutycznych w Polsce jest ciągle mały, rozwija się ale nadal cześć osób nie wie gdzie i czego szukać. Chciałabym w tym miejscu ułatwić wszystkim zainteresowanym znalezienie idealnych pomocy terapeutycznych dla siebie, skutecznych metod pracy z dziećmi, młodzieżą a czasem też z dorosłymi.
Będę tutaj zamieszczała adresy sklepów i wydawnictw, w których można kupić ciekawe pomoce terapeutyczne. Będzie można także przeczytać o sprawdzonych przeze mnie książkach, grach i zabawach. Mam nadzieję, że osoby odwiedzające ten blog pomogą mi w opisywaniu przydatnych narzędzi, tak by mogły trafić do szerszego grona.
Chciałbym także wprowadzić na polski rynek kilka nowych produktów, na razie udało się z dwoma autorskimi grami: planszową "Górą Uczuć" i karcianą z serii Rozwiązywanie Problemów "Łamacz Lodów 12 +". Gry można zobaczyć na www. heim.com. pl

A tutaj  fantastyczna strona, która na razie nie jest w zasięgu moich możliwości ale bardzo, bardzo bym chciała by choć część tych rozwiązać zawitała w Polsce.



Zapraszam więc do czytania, komentowania i proponowania  narzędzi, które w waszym odczuciu i praktyce sprawdzają się w pracy z dziećmi i młodzieżą.


Dagmara Stępień
Psycholog i Psychoterapeuta ;)