dzieci

dzieci
zabawa

wtorek, 24 lutego 2015

JENGA W WERSJI TERAPEUTYCZNEJ

Klocki Jenga mają wiele różnych zalet - sama gra ćwiczy cierpliwość, koordynację oko-ręka, delikatność, umiejętność rywalizacji...Z klocków można układać mosty, budynki, działa też jak domino. Poniżej zdjęcia terapeutycznego zastosowania Jengi - na każdym klocku jest napisane pytanie, na które odpowiada się po wyciągnięciu klocka.

Ja zaś wykorzystałam Jengę w jeszcze inny sposób :)
Klocki podzieliłam na 3 części - zielone, czerwone i niebieskie
Zielonym markerem napisałam wyrazy oznaczające miejsca i osoby: mama, tata, brat, szkoła, dom, bezpieczne miejsce, niebezpieczne miejsce, kolega itp.
Niebieskim zaś różne pozytywne uczucia, skojarzenia np. dobroć, pomoc, akceptacja
Czerwonym negatywne uczucia i skojarzenia np. agresja, przemoc, odtrącenie, rozwód

Gracz wyciąga jeden klocek, odczytuje słowo i mówi o jakimś swoim skojarzeniu z tym słowem, najlepiej związanym z jego życiem.

Drugie ćwiczenie -  jest bardzo pomocne szczególnie wśród dzieci w wieku 12-16,  gdy chcemy poznać wzajemne relacje w rodzinie. Ćwiczenie polega na  przedstawieniu na kartce za pomocą klocków  swej rodziny. Dziecko otrzymuje kartkę A 4, kredki, mazaki, następnie proszę by z klocków zielonych wybrało osoby dla niego ważne, członków swej rodziny lub miejsce które chce przedstawić.
Następnie na kartce A4 ma poukładać klocki tak by odzwierciedlały jego rodzinę - kto jest bliżej, kto jest dalej. Może wykorzystać mazaki i kredki by narysować powiązania ( jak w genogramie), zachęcam też by użył słów niebieskich i czerwonych do określenia poszczególnych osób lub relacji ich łączących.

Po ułożeniu proszę by dziecko opowiedziało mi o swojej pracy, czasem też przestawiam, dodaje lub zabieram poszczególne klocki (członków rodziny) i pytam: I jak jest teraz? Brakuje tutaj tej osoby? albo A jak czujesz się z tym, że teraz np. tata jest bliżej Ciebie?
Polecam eksperymentowanie i czekam na inne propozycje wykorzystania klocków JENGA.