dzieci

dzieci
zabawa

poniedziałek, 18 maja 2015

ŁAMACZ LODÓW

ŁAMACZ LODÓW to technika ta stosowana  najczęściej na początku zajęć ponieważ pomaga przełamać pierwsze lody pomiędzy uczestnikami w grupie oraz między uczestnikami a nauczycielem/psychologiem/trenerem. 

Celem takich ćwiczeń jest jak najlepsze poznanie się uczestników zajęć, integracja i ułatwienie komunikacji. Pytania powinny być interesujące dla uczestników, niekonwencjonalne ale równocześnie na tyle bezpieczne by w nowej grupie każdy mógł na nie odpowiedzieć.
 Łamacz Lodów proponowany przez firmę HEIM, zawiera 50 pytań. Wydawany jest w dwóch wersjach dla różnych grup wiekowych: Łamacz lodów 6-12 przeznaczony jest dla dzieci w wieku szkolnym, Łamacz lodów 12+ dla młodzieży i dorosłych.
Sprawdza się zarówno w pracy z małymi i z dużymi grupami.


Jak stosować karty "ŁAMACZ LODÓW" ?
Możliwości jest kilka:
1. Każdy losuje kartę z pytaniem i na nie odpowiada.
2. Każdy odpowiada na jedno wylosowane pytanie, odpowiedź może być też rysunkiem, pantomimą. Np. Co  lubisz robić w wolnym czasie? (pytanie z wersji dla dzieci).
3. Każdy losuje pytanie i wybiera osobę, której chce to pytanie zadań. Uważam, że jest to najbardziej ciekawa wersja gry, ale też wymagająca od prowadzącego dużej uważności no to, co dzieje się w grupie.
 Część pytań odnosi się co emocji, część do zainteresować, planów na przyszłość. Każdy prowadzący może wybrać z 50 pytań, te które najlepiej pasują do prowadzonych zajęć.

Przykłady pytań:
6-12 : Co lubisz robić w deszczowy dzień? Z kim najbardziej lubisz rozmawiać? Co wolisz i dlaczego: komputer czy rower? Powiedz o czymś, co Cię złości?
12 + : Co dla Ciebie oznacza słowo "wolność"?,  Jaki tytuł miałaby Twoja biografia? Jak widzisz swoje życie za 10 lat? Jaki prezent sprawił Ci największą radość? 

CENA  19 zł

wtorek, 24 lutego 2015

JENGA W WERSJI TERAPEUTYCZNEJ

Klocki Jenga mają wiele różnych zalet - sama gra ćwiczy cierpliwość, koordynację oko-ręka, delikatność, umiejętność rywalizacji...Z klocków można układać mosty, budynki, działa też jak domino. Poniżej zdjęcia terapeutycznego zastosowania Jengi - na każdym klocku jest napisane pytanie, na które odpowiada się po wyciągnięciu klocka.

Ja zaś wykorzystałam Jengę w jeszcze inny sposób :)
Klocki podzieliłam na 3 części - zielone, czerwone i niebieskie
Zielonym markerem napisałam wyrazy oznaczające miejsca i osoby: mama, tata, brat, szkoła, dom, bezpieczne miejsce, niebezpieczne miejsce, kolega itp.
Niebieskim zaś różne pozytywne uczucia, skojarzenia np. dobroć, pomoc, akceptacja
Czerwonym negatywne uczucia i skojarzenia np. agresja, przemoc, odtrącenie, rozwód

Gracz wyciąga jeden klocek, odczytuje słowo i mówi o jakimś swoim skojarzeniu z tym słowem, najlepiej związanym z jego życiem.

Drugie ćwiczenie -  jest bardzo pomocne szczególnie wśród dzieci w wieku 12-16,  gdy chcemy poznać wzajemne relacje w rodzinie. Ćwiczenie polega na  przedstawieniu na kartce za pomocą klocków  swej rodziny. Dziecko otrzymuje kartkę A 4, kredki, mazaki, następnie proszę by z klocków zielonych wybrało osoby dla niego ważne, członków swej rodziny lub miejsce które chce przedstawić.
Następnie na kartce A4 ma poukładać klocki tak by odzwierciedlały jego rodzinę - kto jest bliżej, kto jest dalej. Może wykorzystać mazaki i kredki by narysować powiązania ( jak w genogramie), zachęcam też by użył słów niebieskich i czerwonych do określenia poszczególnych osób lub relacji ich łączących.

Po ułożeniu proszę by dziecko opowiedziało mi o swojej pracy, czasem też przestawiam, dodaje lub zabieram poszczególne klocki (członków rodziny) i pytam: I jak jest teraz? Brakuje tutaj tej osoby? albo A jak czujesz się z tym, że teraz np. tata jest bliżej Ciebie?
Polecam eksperymentowanie i czekam na inne propozycje wykorzystania klocków JENGA.

piątek, 23 stycznia 2015

Tablica w kształcie człowieka - relacja z zajęć

Tablicę wykorzystałam wielokrotnie w trakcie psychoterapii z dziećmi w wieku od 6 do 14 lat.
Wykorzystałam ją  przede wszystkim do opisu stanu psychicznego dzieci, poprzez zadanie: "Pokoloruj ludzika tak, by pokazywał twoje prawdziwe uczucia, możesz też coś napisać lub umieścić symbol by lepiej pokazać to jak się teraz czujesz."
Działo się! Były burze w głowie, uśmiechnięte buźki, różnorakie bazgroły, myśli krążące po głowie, obawy i radości... Większość dzieci entuzjastycznie dobierała kolory, ustalając co każdy z nich znaczy.
Jeden z chłopców zamalował całą powierzchnie ludzika różnymi kolorami, mówił równocześnie o złości i  o tym, że jest zmęczony i senny. Po rozmowie i odreagowaniu uczuć, mógł na koniec sesji zetrzeć uczucia, które czuje, że odreagował i narysować  jak się czuje pod koniec sesji. 
Część dzieci malowała siebie, swoich bliskich. Postać została także wykorzystana do  rozwijania świadomości ciała, odczuwania emocji w ciele. Poniżej  " Ja za 20 lat - kim jestem? z kim mieszkam? czy jestem szczęśliwy

środa, 7 stycznia 2015

Tablica w kształcie człowieka o właściwościach magnetycznych

Po dłużej przerwie i świąteczno-noworocznym zamieszaniu wracam do pracy :)
Dziś trochę o tym nad czym obecnie pracuję a mianowicie - tablicy w kształcie człowieka, mającej dodatkowo właściwości magnetyczne.
Tablica może być wykorzystywana do szeregu ćwiczeń związanych z postrzeganiem siebie, mocnych stron, wad. Dzieci mogą kolorować ludzika w dowolny sposób a także przyczepiać za pomocą magnesików różne jego atrybuty.  Co ważne wszystko co dziecko namaluje może być  zmienione - wystarczy tylko kilka ruchów gąbką. Na ludziku można też pisać... o tym o czym się marzy,czego się obawia, co się czuje itp.
Produkt przeznaczony jest do pracy z dziećmi  powyżej 3 lat.
Sprawozdanie z praktycznego wykorzystania ludzika już wkrótce!